AKTUALITY a informace k situaci COVID-19

Vážení klienti,
omlouváme se, ale vzhledem k nařízení Vlády ČR ze dne 14.3.2020 v rámci preventivních opatření kvůli epidemii COVID-19 jsme nuceni naši kancelář prozatím uzavřít. V důsledku tohoto opatření nejsme schopni reagovat na všechny Vaše telefonní či emailové požadavky. Ty začneme postupně vyřizovat až po pominutí tohoto opatření. Vzhledem k tomu Vás velice prosíme o trpělivost, vyčkejte prosím se všemi dotazy po uplynutí dané doby.
Vyhlášením stavu nouze se činnost cestovní kanceláře dostávají mimo platný právní rámec, kdy na smluvní vztahy nelze nahlížet běžným způsobem. Příslušná legislativa řešící tuto situaci by měla být dopracována. Z tohoto důvodu nemohou být v současné době vypláceny finanční prostředky vyplývající z případného odstoupení od smlouvy. Situaci pečlivě monitorujeme a jsme v pravidelném kontaktu se všemi příslušnými orgány, tak abychom vám zajistili aktuální pokyny. Přejeme nám všem, aby se situace co nejdříve uklidnila a mohli jsme dále pracovat.
Děkujeme velice za pochopení a přejeme všem zdravé a lepší dny.

20.03.2020

MMR oznamuje, že zákazníci cestovních kanceláří mohou využít poukazy jako jednu z alternativ

20. 3. 2020

Ministerstvo pro místní rozvoj sděluje, že cestovní kanceláře mohou nabízet poukazy jako jednu z alternativ pro řešení nastalé situace v souvislosti s koronavirem.

Zákazníci by měli brát v úvahu, že v důsledku současné tíživé situace neztratili pouze možnost odjet na svůj zájezd, ale také to, že na cestovním ruchu je existenčně závislých mnoho zaměstnanců, jejich rodin i podniků. I s nimi je třeba být v současné těžké době solidární. Přijetí poukazu zákazníkem je rozumným řešením současné situace, které respektuje oprávněné zájmy obou stran.
Aktualizace ke dni 20. 3. 2020.
V současné situaci, kdy byl vyhlášen nouzový stav a dochází k uzavírání hranic s omezeními pro cesty našich občanů i cizinců, což nemá v historii moderního státu obdoby, je jen obtížné zcela přesně posoudit veškeré právní vztahy, které se týkají různých aspektů vztahů zákazníků a cestovních kanceláří či agentur. Stejně jako se situace každým dnem mění, budou i vyjádření ministerstva aktualizována a doplňována. Zákazníkům v době mimořádné situace doporučujeme, aby postupovali především s ohledem na vlastní zdraví a zdraví dalších osob. Vyřizování záležitostí, které nejsou naprosto nezbytně nutné, doporučujeme odložit na dobu po uklidnění situace, kdy se provoz cestovních kanceláří vrátí do běžného režimu. Při výkonu práv v době nouzového stavu by k sobě účastníci smluvního vztahu měli přistupovat ohleduplně, s trpělivostí a přihlédnutím k mimořádné situaci, v níž se druhá strana může nacházet.

Níže uvádíme vybrané a nejčastěji kladené otázky.

1. Cestovní kancelář mi po zrušení zájezdu nabízí namísto vrácení peněz poukaz na zájezd (voucher). Má na to právo?
Cestovní kanceláře mohou poukazy jako jednu z alternativ pro řešení nastalé situace nabízet.
Poukazy na zájezd jsou chráněny pojištěním pro případ úpadku cestovní kanceláře a zákazníci se tedy nemusí obávat je přijímat. Proto přijímaní voucherů jako rozumné řešení zákazníkům doporučujeme.
 Zákazníci by měli brát v úvahu, že v důsledku současné tíživé situace neztratili pouze možnost odjet na svůj zájezd, ale také to, že na cestovním ruchu je existenčně závislých mnoho zaměstnanců, jejich rodin i podniků. I s nimi je třeba být v současné těžké době solidární. Přijetí poukazu zákazníkem je rozumným řešením současné situace, které respektuje oprávněné zájmy obou stran.

2. Mám zaplacený zájezd do některé ze zemí, která je na seznamu států světa s vysokým rizikem přenosu nákazy. Odjezd na zájezd má být uskutečněn v nejbližších dnech. Mohu na tento zájezd odjet?
Nikoliv, na zájezd do zahraničí odjet nyní nemůžete. Zákazník i cestovní kancelář mohou od smlouvy o zájezdu odstoupit. Cestovní kancelář je povinna Vám v takovém případě vrátit celou cenu zájezdu, pokud se nedohodnete na jiném oboustranně přijatelném řešení, např. na vydání poukazu na zájezd (voucheru), posunutí zájezdu na jiný termín anebo jinak. Pro aktuální informace o cestování doporučujeme sledovat internetové stránky ministerstva zahraničních věcí.
 
3. Mám zaplacený zájezd do některé ze zemí, která je na seznamu států světa s vysokým rizikem přenosu nákazy. Odjezd na zájezd má být uskutečněn později (v létě, na podzim…). Mohu tento zájezd zrušit bez platby odstupného?
Ne. Chcete-li odstoupit od smlouvy teď, má cestovní kancelář právo zaplacení odstupného. Případně se můžete dohodnout na jiném přijatelném řešení pro obě strany, např. voucher viz odpověď 1

4. Na jakém jiném řešení se mohu s cestovní kanceláří dohodnout?
 Vedle výše zmíněných poukazů na zájezd (voucherů) se mohou zákazníci s cestovními kancelářemi dohodnout i na řadě jiných řešení. Tím nejjednodušším je změna termínu zájezdu. Zájezd tak zákazník může realizovat po ukončení stávající krizové situace. Dohodnout se lze s cestovní kanceláří také na změně místa určení cesty nebo pobytu – zájezdové destinace (zaplacená cena zájezdu bude sloužit k úhradě ceny nového zájezdu). 
 Apelujeme na zákazníky, aby byli solidární se spoluobčany existenčně závislými na podnikání v cestovním ruchu a aby postupovali s trpělivostí a pochopením pro situaci, v níž se nacházejí druzí. Pokud to okolnosti dovolují, zákazníkům doporučujeme v maximální možné míře akceptovat také alternativní nabídky služeb cestovního ruchu.

5. Mám zaplacený zájezd do země, která není na seznamu států světa s vysokým rizikem přenosu nákazy. Mám možnost tento zájezd zrušit bez zaplacení odstupného?
V případě uzavření hranic a nemožnosti vycestovat z ČR ano. Pokud by uskutečnění zájezdu bylo možné, je pro odstoupení od smlouvy bez zaplacení storno poplatků třeba doložit, že v místě určení cesty nebo pobytu nebo jeho bezprostředním okolí nastaly nevyhnutelné a mimořádné okolnosti, které mají významný dopad na poskytování zájezdu nebo na přepravu osob do místa určení cesty nebo pobytu.
 
11.03.
Vyjádření asociace cestovních kanceláří k veřejnosti
Obavy o letní dovolenou jsou předčasné: AČCKA vyzývá zákazníky k vyčkání dalšího vývoje. Sledujte vyjádření AČCKA směrem k veřejnosti v dnešní Snídani s Novou v čase od 1:21:10
Není důvod stornovat zájezdy na termíny letních prázdnin. Vývoj událostí je velmi dynamický a omezení ve vybraných lokalitách mohou brzy odeznít. Ani z pohledu financí by se zákazníkovi ukončení smlouvy nyní nevyplácelo. Případné storno poplatky jsou nyní obecně zcela minimální, což bude platit i po několik následujících měsíců.
celé vyjádření na TV Nova ke shlédnutí ZDE

 

Další relevantní odkazy naleznete zde

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí: ZDE
Web Ministerstva zdravotnictvíhttps://www.mzcr.cz/
Webová stránka MZČR věnovaná aktuální situaci v oblasti koronaviruZDE

Web Státního zdravotního ústavuhttp://www.szu.cz/
Webová stránka Státního zdravotního ústavu s doporučeními pro občanyZDE

Web Krajské hygienické staniceZDE

Web Ministerstva práce a sociálních věcí: https://www.mpsv.cz/

Web Ministerstva školství: http://www.msmt.cz/

Web Světové zdravotnické organizace: (WHO) www.who.int a ZDE

 

Výše uvedené informace vycházejí z informací, které má Cestovní kancelář, k dispozici ve chvíli zveřejnění a které jsou považovány za důvěryhodné. Naše společnost nemůže převzít záruku za správnost a úplnost informací, ani odpovědnost za případné škody. Krizové situace jsou často velmi nepřehledné a mohou se rychle změnit.

 

Cestovní kancelář Atlantika zprostředkovává již 25 let pobytové zájezdy do nejoblíbenějších evropských letovisek v Itálii, Chorvatsku, Řecku a Slovinsku. S naší cestovní kanceláří můžete absolvovat též poznávací zájezdy do Francie, Rakouska, Jižní Itálie, Holandska a dalších.  Užijete si tak výhled z památné Eiffelovy věže, poznáte celebrity v muzeu voskových figurín a nadýcháte se čerstvého horského vzduchu. Pro vyznavače aktivní dovolené jsou tu lyžařské a cyklistické zájezdy a pobyty s možností využití lekcí Zumby. Ve spolupráci s našimi partnery vám můžeme nabínout i tuzemské a lázeňské pobyty a zájezdy do celého světa.

Provozováno na systému STOVKA - rezervační systém pro CK
Copyright © 2020 CK Atlantika, spol. s.r.o. • Všechna práva vyhrazena.
Facebook